صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

اركستر موسیقی ملی ایران، «همراه با خاطره‌ها» برگزیده آثار مجید انتظامی را به رهبری وی در تالار وحدت روی صحنه می‌برد.

رویداد «همراه با خاطره‌ها» برگزیده آثار استاد مجید انتظامی با همراهی اركستر ملی ایران و رهبری وی قرار بود سال گذشته به مناسبت هفته دفاع مقدس در تالار وحدت به روی صحنه برود اما به دلیل شرایط نامناسب، این رویداد لغو شد، حالا قرار است این رویداد 15 آذرماه ساعت 21:30 در تالار وحدت اجرا شود.

رویداد «همراه با خاطره‌ها» با اجرای برگزیده آثار استاد انتظامی پس از یك دهه دوری از صحنه با همكاری مشترك بنیاد رودكی، انجمن موسیقی ایران و دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

سمفونی حماسه خرمشهر، از كرخه تا راین، آژانس شیشه‌ای، بوی پیراهن یوسف، دیوانه‌ای از قفس پرید، آرزوی بزرگ، ترن، دوئل، شیخ بهایی و زال و سیمرغ (بچه‌های كوه آلپ) قطعات این اجرا هستند؛ این درحالی است كه اجرای قطعه سمفونی خرمشهر به شكل كامل، برای نخستین‌بار صورت می‌گیرد.

در این رویداد، اركستر موسیقی ملی ایران با تركیبی از سازهای ایرانی و كلاسیك و همراهی گروه كُر بنیاد رودكی، خاطره انگیزترین آثار مجید انتظامی را می‌نوازد.
مجید انتظامی موسیقیدان، آهنگساز، نوازنده اُبوا و رهبر اركستر متولد 1326 در تهران است. وی در دوره ابتدایی آغاز به فراگیری موسیقی كرد و یك‌ سال پس از گرفتن دیپلم هنرستان وارد اركستر سمفونیك شد و زیر نظر آنتوان كاتلوس اُبوا، آموخت. انتظامی سلفژ، تئوری و هارمونی را نزد ثمین باغچه‌بان و مصطفی كمال پورتراب آموزش دید و نخستین نت موسیقی را به كمك پورتراب نوشت.

انتظامی فارغ‌التحصیل كنسرواتوار برلین است. نخستین تجربه موسیقی تصویری‌ او با ساخت موسیقی فیلم كوتاه «زال و سیمرغ» در سال 1356 بود و با فیلم «سفر سنگ» به طور حرفه‌ای كار ساخت موسیقی فیلم را آغاز كرد. انتظامی حدود یكصد موسیقی فیلم و حدود 10 موسیقی صحنه‌ای نوشته است.

وی از برگزیدگان هشتمین همایش چهره‌های ماندگار در سال 1389 است و سال 1393 به عنوان جهادگر عرصه فرهنگ و هنر نشان افتخار دریافت كرده‌ است.

انتظامی با دریافت چهار سیمرغ بلورین برای فیلم‌های «بای سیكل ران»، «روز واقعه»، «آژانس شیشه‌ای» و «دیوانه‌ای از قفس پرید» مشتركاً به همراه حسین علیزاده و محمدرضا علیقلی برنده بیشترین سیمرغ بلورین در بخش بهترین موسیقی متن جشنواره فیلم فجر است.

سمفونی‌های «ایثار»، «انقلاب اسلامی»، «خرمشهر»، «صلح»، موسیقی متن سریال «شیخ بهایی»، «آواز مه»، «كلاه پهلوی»، «تنهاترین سردار»، «مردان آنجلس» و فیلم‌های «ترن»، «بوی پیراهن یوسف»، «از كرخه تا راین»، «مریم مقدس»، «و آسمانی آبی» و «جایی برای زندگی» از دیگر آثار انتظامی است

مرتبط با این خبر

  • «مولانا تا سایه» پیروز ارجمند منتشر شد

  • همدلی اقوام ایرانی همزمان با عید قربان

  • اجرای 150 گروه سرود در «مهمونی 10 كیلومتری غدیر»

  • بازآفرینی معماری طاق بستان در یك نمایشگاه عكس

  • استاد حبیب الله بدیعی

  • كنسرت «پرده پنهان» در تالار رودكی

  • كنسرت عرفان طهماسبی مجوز گرفت

  • برگزاری كنسرت موسیقی بندری در پایتخت

  • مسابقه انتخاب جمهور

  • «دیوانه» به هارونیه رفت