صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

منوچهر صهبایی (رهبر اركستر، دكتر در رشته‌های موزیكولوژی و هنرها، سولیست ابوا، استاد كنسرواتوآر و دانشكده موسیقی در اطریش) در سال 1327 در تهران به دنیا آمد

منوچهر صهبایی (رهبر اركستر، دكتر در رشته‌های موزیكولوژی و هنرها، سولیست ابوا، استاد كنسرواتوآر و دانشكده موسیقی در اطریش) در سال 1327 در تهران به دنیا آمد

صهبایی
پس از گذراندن دوره ابتدایی وارد هنرستان عالی موسیقی (كنسرواتوار تهران) شد و زیر نظر آنتون كادلتس (ابوا) حسین ناصحی تهرانی (آهنگسازی) و شفیقه صدقی (پیانو) آموزش‌های موسیقی را پی گرفت.

پس از به اتمام رسانیدن دوره متوسطه، همزمان با گذراندن دوره عالی كنسرواتوار تهران، سال‌ها به عنوان سولیست با اركستر سمفونیك تهران همكاری داشت. همچنین در سال آخر اقامت خود در ایران استاد كنسرواتوار تهران، دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مدرسه موسیقی صداوسیما بود و كنسرت‌های متعددی را با اركستر سمفونیك تهران و اركستر مجلسی صداو سیما به عنوان تكنواز ابوا اجرا كرد. در كنار این فعالیت‌ها، وی در سال‌های آخر اقامت خود در ایران با همكاری تالار رودكی، انجمن فیلارمونیك تهران، ژونس موزیكال ایران و تلویزیون ملی ایران كنسرت‌های متعددی را در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران از قبیل مشهد، تبریز، ارومیه، اصفهان و شیراز با موفقیت بسیار اجرا كرد.

در سال 1354 به منظور ادامه فعالیت‌های هنری خود و تحصیل در زمینه رهبری اركستر و موزیكولوژی عازم اروپا شد و در آنجا ابتدا زیر نظر استادان سرشناس مانند هاینتس هولیگر (Heinz Holliger) در فرایبورگ (آلمان)؛ پی یر پی یرلو (Pierre Pierlot) در پاریس (فرانسه)؛ میلان هوروات (Milan Horvath)، در سالزبورگ (اتریش)؛ فرانكو فرارا (Franco Ferrara) در سی ینا (ایتالیا) و سرجو چلیبیداكه (Sergiu Celibidache) در مونیخ (آلمان) به تحصیل پرداخت و به زودی از سوی آنان به عنوان همكار پذیرفته شد.

منوچهر صهبایی در سال 1976در مسابقه ویرتوزیته در فرانسه شركت كرد و جایزه نخست آنرا به خود اختصاص داد. وی از سال 1975 تا 1979 میلادی در مدرسه موسیقی شهر افن بورگ در آلمان تدریس كرد. در سال 1979در مسابقه استخدام نوازنده ابوای اول، كه از طرف اركستر سمفونیك شهر سن گالن در سوییس برگذار شد، شركت كرد و بین 165 نفر داوطلب متخصص به مقام اول رسید و دوازده سال به عنوان رهبر اركستر و سولیست ابوا همكاری داشت.

در همان سال از طرف كنسرواتوار شهر فلدكیرش برای تدریس به كشور اتریش دعوت شد و از طرف دولت آن كشور درجه پرفسوری به او اهدا شد. اركستر سمفونیك آن كنسرواتوار بارها به رهبری صهبایی برنده جایزه اول مسابقات اروپایی شد.

وی مدت چهارده سال نیز رهبری اركستر مجلسی شهر آمریس ویل در سوییس را به عهده داشت. منوچهر صهبایی در سال 1987 در مسابقه رهبری اركستر در بلژیك شركت كرد و مقام نخست و مدال طلای این مسابقه را از طرف وزارت فرهنگ آن كشور دریافت نمود. در سالهای 1989 و 1987 برای اجرای كنسرت و تدریس در كلاس‌های تابستانی (master class) به كشورهای ژاپن، هنگ‌كنگ، تایوان و سنگاپور دعوت شد و از طرف دانشگاه تایپه (Taipeh) به دریافت بالاترین لوح هنری كشور تایوان نایل شد.

وی هیچگاه دست از تحقیق و مطالعه بر نداشته و در سال‌های نخست اقامت خود در سوییس به مدت چهار سال در مدرسه عالی ترجمه شهر سن گالن به تحصیل پرداخت و در زبان‌های آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و انگلیسی فارغ التحصیل شد و پس از سال‌ها تحقیق و تحصیل در زمینه‌های مختلف از جمله موسیقی شناسی، جامعه شناسی، هنرشناسی و فلسفه در سال 1995 رساله‌ای نوشت با عنوان "تحقیق بر طرح های پارتیتور پرستش بهار " اثر ایگور استراوینسكی، به منظور روشن كردن چگونگی آفرینش آن اثر.

در سال 1996 رساله دیگری با عنوان "نوسان‌ها در پارتیتور نویسی پرستش بهار" اثر ایگور استراوینسكی به دانشكده علوم انسانی دانشگاه استراسبورگ ارائه كرد.

وی از سال 1993 به مطالعه و تحقیق در مورد تاریخ موسیقی سمفونیك ایران و آثار آهنگسازان ایرانی پرداخت و در سال 1999 رساله‌ای در این مورد به نام "موسیقی چند صدایی ایران 1247-1377 "La musique polyphonique persane 1868-1998 به دانشگاه استراسبورگ ارائه داد و به دریافت بالاترین درجه دكترای دانشگاهی كشور فرانسه نایل شد: دكترای دانشكده علوم انسانی دانشگاه استراسبورگ. تخصص: هنرها (تاریخ ،مبانی و تجربه هنرها) با ذكر: درجه عالی و با تبریك هیئت داوران.

منوچهر صهبایی در چند سال اخیر در صدد معرفی و اجرای قطعات سمفونیك آهنگسازان ایرانی برآمده است و تاكنون به همت وی آثاری كه بعضی از آن‌ها به دست فراموشی سپرده شده و یا تقریباً از بین رفته بودند بازسازی شده و در كنار آثار آهنگسازان بزرگ جهان در برنامه‌های مختلف در اروپا اجرا شده‌اند.

به عنوان مثال آثاری از: علیرضا مشایخی، حسین دهلوی، ثمین باغچه بان، حسین ناصحی، دكتر محمدتقی مسعودیه، مصطفی كمال پورتراب، حشمت سنجری، مرتضی حنانه، حسین یوسف زمانی و ... تا كنون قسمتی از این آثار به وسیله موسسه ماهور در تهران و موسسه آریان اِ ام اس (Aryens EMS) در اروپا منتشر شده و آثار دیگری در آینده نزدیك به چاپ خواهد رسید.

منوچهر صهبایی در حال حاضر مقیم كشور سوییس و اتریش است و در كنسرواتوار شهر فلدكیرش (Feldkirch) در اتریش، تدریس می‌كند و رهبری چند اركستر اروپایی را به عهده دارد.

صهبایی اخیراً رهبری موقت اركستر سمفونیك تهران را بر عهده گرفته است.

مرتبط با این خبر

  • شهادت امام حسن عسكری(ع) تسلیت باد

  • آلبوم «موسیقی كودك» منتشر شد/ همكاری با شاعران مطرح

  • تك آهنگ‌هایی كه به استقبال پاییز رفتند/شنیدن چند عاشقانه موسیقایی

  • جنوب تهران میزبان یك كنسرت متفاوت می‌شود/ سه اجرا با یك بلیت!

  • فرارسیدن ماه ربیع مبارك

  • مجتبی عسگری: از كودكی در تكایا اذان می‌گفتم

  • ورود تار ایرانی در فصل هنری موسیقی كلاسیك تركیه

  • شنیدن «احساس رهایی» در یك آلبوم/ «همنشین خیال» متولد شد

  • خواندن ناخوانده‌های استاد فقید موسیقی در یك كتاب پژوهشی

  • سازهایی كه به احترام محرم كوك شد