صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

داود گنجه‌ای 24 خرداد سال 1321 در شهر ری متولد شد و از 13 سالگی به آموختن ردیف پرداخت.


داود گنجه‌ای
وی ردیف كمانچه علیرضاخان چنگی و كتابهای ردیف استاد صبا را نزد شادروان عبدا... جهان پناه آموخت و در همان سال‌ها نواختن ویلن را نزد ولفگانگ والیش، استاد اتریشی، فراگرفت.

در سال 1346 پس از اتمام تحصیلات متوسطه، به تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه تهران پرداخت و در همین دوران از محضر اساتیدی چون نورعلی خان برومند،دكتر داریوش صفوت و...بهره برد و پس از دریافت مدرك لیسانس موسیقی، به مركز حفظ و اشاعه موسیقی رفت و ضمن تحقیق و پژوهش در این مركز، از دانش استادان بزرگ موسیقی ایران نظیر سعید هرمزی، یوسف فروتن، محمود كریمی ‌و.. بهره‌های فراوان برد. گنجه‌ای نواختن كمانچه را نزد استاد زنده یاد علی اصغر بهاری پی گرفت و البته با نواختن ویلن هم به خوبی آشناست و خود را از شاگردان مكتب ابوالحسن صبا در ویلن نوازی می‌داند.
وی با مرحوم تجویدی نیز حشر و نشر فراوان داشت و در زمینه تحقیق و مطابقت ردیف‌های سازی و آوازی از آن زنده یاد نكته‌های فراوانی آموخت.

اگرچه ساز تخصصی گنجه‌ای ویلن است اما وی با ممارستی كه داشت، به منظور حفظ و تداوم سبك سنتی كمانچه نوازی بسیار كوشید و سال‌ها با استاد محمود كریمی ‌در تطبیق گوشه‌های ردیف سازی ‌و آوازی كار كرده است. به همین جهت وی علاوه بر آنكه به قول محمد رضا لطفی، از معدود بازماندگان سبك سنتی كمانچه نوازی است، به دلیل اشراف بر ردیف‌ها و شیوه‌های مختلف آوازی، در این زمینه نیز صاحب آگاهی‌های فراوان است.

گنجه‌ای كنسرت‌های متعددی را با گروه‌های موسیقی مركز حفظ و اشاعه در ایران و كشورهای خارجی اجرا كرده است.

او سال‌ها در مركز حفظ و اشاعه موسیقی صداو سیما مدرس كمانچه و محقق موسیقی ردیفی بوده و از سال 1357 سمت‌های مهمی ‌را در مراكز مهم موسیقی كشور، چه در صداو سیما و چه در وزارت ارشاد، عهده دار بوده است.

داود گنجه‌ای كه در جشنواره‌های مختلف به عنوان داور حضور داشته در سال‌های میانی دهه هفتاد برای مدتی كوتاه ریاست مركز حفظ و اشاعه موسیقی را به عهده گرفت و با دعوت از برخی از چهره‌های نامی‌عرصه موسیقی می‌رفت كه تحولی تازه را در این مجموعه رقم زند كه به دلیل اختلاف نظر با ریئس مركز موسیقی وقت صدا و سیما از سمت خود كنار رفت.

ویژگی مهم داود گنجه‌ای، مردمداری وی است و به همین جهت قاطبه اهالی موسیقی از وی در گره‌گشایی از كارهای خود مدد می‌گیرند. وی از موسسین خانه موسیقی و از اعضای موثر هیئت مدیره خانه موسیقی به شمار می‌رود.

گنجه‌ای در سال 1383 به عنوان شهروند نمونه انتخاب و در اواسط سال 1386 به عنوان یكی از هفت عضو شورای عالی خانه موسیقی نیز انتخاب شد.

تازه ترین كار داودگنجه‌ای دو سی دی از بداهه نوازی‌های وی است كه با همراهی تمبك فرزندش، كامیبز گنجه‌ای از سوی انتشارات ماهور به بازار موسیقی عرضه شده است.

مرتبط با این خبر

  • شهادت امام حسن عسكری(ع) تسلیت باد

  • آلبوم «موسیقی كودك» منتشر شد/ همكاری با شاعران مطرح

  • تك آهنگ‌هایی كه به استقبال پاییز رفتند/شنیدن چند عاشقانه موسیقایی

  • جنوب تهران میزبان یك كنسرت متفاوت می‌شود/ سه اجرا با یك بلیت!

  • فرارسیدن ماه ربیع مبارك

  • مجتبی عسگری: از كودكی در تكایا اذان می‌گفتم

  • ورود تار ایرانی در فصل هنری موسیقی كلاسیك تركیه

  • شنیدن «احساس رهایی» در یك آلبوم/ «همنشین خیال» متولد شد

  • خواندن ناخوانده‌های استاد فقید موسیقی در یك كتاب پژوهشی

  • سازهایی كه به احترام محرم كوك شد