صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

بهمن (حسن) ریاحی آهنگساز در سال 1323 متولد شد.

بهمن (حسن) ریاحی آهنگساز در سال 1323 متولد شد.
او از كودكی نزد پدر فراگیری پیانو را آغاز كرد و در سن 12 سالگی وارد هنرستان عالی موسیقی شد و با ساز تخصصی ویولن فارغ التحصیل گردید. آشنایی پدرش با حشمت سنجری،‌ رهبر اركستر سمفونیك تهران سبب شد تا وی از آ‌موزه‌‌های این چهره نامی موسیقی هم بهره گیرد. وی پس از مدتی كار اجرایی در دانشگاه شیراز جهت تكمیل تحصیلات به آمریكا عزیمت نمود و به سال 1359 موفق به اخذ مدركی معادل درجه دكترا از دانشگاه تمپل و كمبز آمریكا شد.
ریاحی در سال‌های ابتدایی دهه پنجاه استاد كرسی نوازندگی تخصصی ویولن در گروه هنر‌های دانشگاه شیراز بود و چند سالی در این شهر، از جمله در دانشكده ادبیات و علوم شیراز به تدریس موسیقی پرداخت.
پیش از انقلاب وی آهنگسازی و تنظیم موسیقی متن سریال «آتش بدون دود» زنده یاد نادر ابراهیمی را انجام داد و بعد از انقلاب هم موسیقی متن سریال‌هایی چون «شهید مدرس» و فیلم «صدای صحرا» را نوشت.
وی در دوران كاری خود آهنگسازی برخی از مشهور ترین آثار سمفونیك را در صدا و سیما انجام داد كه از جمله آنها می‌توان به «آب زنید راه را»، «الله مولانا علی»، «بهار آمد» و نیز ساخت دومین سرود جمهوری اسلامی ایران اشاره كرد.
در كارنامه كاری ریاحی ساخت بیش از 50 قطعه و سرود و تصنیف درباره موضوعات مختلفی چون محیط زیست، ایثار، جنگ، شهادت و... وجود دارد كه عمده این آثار از سوی اركستر صدا و سیما اجرا شده‌اند.
ریاحی در سوابق شغلی خود مدیریت مركز تحقیقات گروه موسیقی صدا و سیما، مدیریت گروه موسیقی دانشكده صدا و سیما و آزاد، مدیركلی موسیقی صدا و سیما (سال 1367 تا 1371) و مدیر گروه موسیقی شبكه یك سیما و مدیر گروه موسیقی اداره فرهنگ و هنر شیراز در سال‌های دهه شصت را دارد.
وی همچنین عضویت شورای عالی موسیقی صدا وسیما، شورای عالی بیت رهبری، شورای عالی موسیقی ارشاد در دوره های مختلف و هیئت مدیره خانه موسیقی و نیز دبیری سه دوره جشنواره موسیقی فجر (1383 تا 1385) را هم در زمره تجارب كاری‌اش ثبت كرده است.
چهره ماندگار موسیقی در سال 1385 و استاد نمونه دانشگاه آزاد در سال 87 هنرمند نمونه صدا و سیما در سال 85، دریافت جایزه از رهبر به خاطر آهنگسازی سرود ملی در سال 1377 و دریافت جوایز و نشان‌های مختلف از جمله افتخارات وی در دوره كاری‌اش به شمار می‌رود.
ریاحی در سمینارهای مختلف علمی حضور پیدا كرد و سخنرانی كرد كه از جمله آنها می‌توان به سخنرانی در هاروارد، مالزی، مانیل و چند سمینار داخلی اشاره كرد. ریاحی در زمینه موسیقی تحقیقاتی انجام داد كه از جمله‌ آنها می‌توان به تحقیق در زمینه موسیقی قشقایی، تركمن، بوشهر، سرخپوستان آمریكا و هندوستان و دوران باروك اشاره كرد.
حسن ریاحی در چند دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به عنوان دبیر جشنواره فعالیت كرد.

مرتبط با این خبر

  • شهادت امام حسن عسكری(ع) تسلیت باد

  • آلبوم «موسیقی كودك» منتشر شد/ همكاری با شاعران مطرح

  • تك آهنگ‌هایی كه به استقبال پاییز رفتند/شنیدن چند عاشقانه موسیقایی

  • جنوب تهران میزبان یك كنسرت متفاوت می‌شود/ سه اجرا با یك بلیت!

  • فرارسیدن ماه ربیع مبارك

  • مجتبی عسگری: از كودكی در تكایا اذان می‌گفتم

  • ورود تار ایرانی در فصل هنری موسیقی كلاسیك تركیه

  • شنیدن «احساس رهایی» در یك آلبوم/ «همنشین خیال» متولد شد

  • خواندن ناخوانده‌های استاد فقید موسیقی در یك كتاب پژوهشی

  • سازهایی كه به احترام محرم كوك شد