صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

اثری ماندگار از استاد فرهاد فخرالدینی

سربداران در روزگاران جنگ نور امید و نوید بخش پیروزی بود. نجفی همپای سربازان که در جبهه با خونشان بقای مزرهایمان را آبیاری می کردند، نور امید را در خانه های شهرها می تاباند. انگار وظیفه هنرمند بود که به مردمش بگوید امید، آینده، پیروزی و زندگی هست.
نجفی جایی گفته است: تاریخ بهانه من بود، آن زمان همه شیخ حسن جوری را درک کردند. فاطمه تمثیلی از توده های مردم بود که برای بقای خودشان مبارزه می کنند. مبارزه می کنند برای اینکه انسان باشند و زیر بار زور نروند.
استاد فخرالدینی در بیان چگونگی شکل‌گیری این موسیقی بعد از اشاره به نقش تاثیرگذار آقای محمد علی نجفی(کارگردان سریال سربداران) چنین گفت:
«روزی محمد علی نجفی به همراه کیهان رهگذر که نویسنده مجموعه سربداران بود به همراه حسین علیزاده به منزل ما آمدند و از من خواستند تا اهنگسازی این سریال را به عهده بگیرم که من در ابتدا شدیدا مخالفت کردم اما در ادامه هرچه از محمد علی نجفی خواستم، برای من فراهم شد و من دیگری راهی برای نپذیرفتن کار نداشتم. به واقع می توانم بگویم که محمد علی نجفی اصلا اجازه نداد که من در آهنگسازی این سریال سختی را احساس کنم. بنابراین سپاسگذار او هستم که باعث شد این کار را انجام دهم».
این استاد موسیقی ایرانی در ادامه خاطره تماشای قسمت اول این سریال را چنین روایت کرد: یادم می آید وقتی قرار بود قسمت اول این سریال پخش شود همراه بزرگانی چون فریدون مشیری و علی نصیریان در منزل خانم افسانه بایگان و خانواده وی حضور داشتیم و در کنار هم اولین قسمت آن را دیدیم که به قدری برای ما شیرین و خاطره‌ای فراموش نشدنی بود که همواره در ذهن من باقی خواهد ماند.»
وی با اشاره به اجراهای متعدادی موسیقی مجموعه تلویزیونی سربداران در داخل و خارج از کشورمان گفت: «این امتیاز بسیار خوبی بود که موسیقی سربداران اجراهای متعددی را با ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی به رهبری من در داخل و خارج از ایران داشت. این در حالی است که ما با ارکستر سمفونیک باکو و ارکستر فیلارمونیک ژنو هم اجراهایی داشتیم که هیچ گاه خاطره اجرای با هنرمندان سوئیسی در مقر سازمان ملل از خاطرم نخواهد رفت.»
گفتنی است استاد فرهاد فخرالدینی موسیقی سریال سربداران را در دستگاه نوا ساخته است. نوا یکی از دستگاه‌های هفتگانه موسیقی سنتی است که سوزی دلنشین و حزنی جانگداز دارد. همان دستگاهی که موسیقی حزین نینوا استاد علیزاده در آن ساخته شده است. موسیقی این سریال در عین شکوه، غمی پنهان را روایت می‌کند. سریال سربداران به شورش شیعیان سبزوار در زمان تسلط مغول می‌پردازد.
در ادامه یکی از تراک‌های این موسیقی فاخر را می‌شنویم:

مرتبط با این