صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

آهنگساز:محمدرضا لطفی-خواننده:شهرام ناظری

محمد ذکایی-شاعر این قطعه- از چگونگی سرودن شعر «کاروان شهید» و همکاری با محمد رضا لطفی می گوید: «آقای لطفی نوار آهنگی را در اختیارم قرار دادند تا روی ملودی آن ترانه‌ای بگویم. بارها آن نوار را گوش دادم و با خود زمزمه کردم تا به قول معروف شعر خودش بیاید. روزی از میدان هفت تیر می‌گذشتم، جماعت بسیاری را دیدم که شهیدان وطن را که در جنگ کشته شده بودند، تشییع می‌کردند. احساس عجیبی دست داد و همان جا از خاطرم گذشت: «می‌گذرد کاروان / روی گل ارغوان / قافله سالار آن / سرو شهید جوان.» آن را روی تکه کاغذی نوشتم که شد سرآغاز ترانه کاروان شهید و چند روز طول کشید تا شعر را تمام کردم. پس از مرور و اصلاحات نهایی، آقای لطفی این شعر و آهنگ را خودشان برای تصویب به اداره رادیو بردند که تصویب هم شد. پس از آن هم نوارش به بازار آمد.»
این آهنگ ماندگار که بسیاری از مردم آن را هنوز به خاطر دارند، مهرماهِ سالِ 59 با اجرای گروه شیدا به سرپرستی استاد لطفی و با صدای استاد «شهرام ناظری» خوانده شد و زمستان همان سال در آلبوم چاووش 8 در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
گفتنی است «کاروان شهید» در دستگاه همایون است، همان دستگاهی که غم و شکوه را توامان دارد و ریتمی که آهنگ‌ساز برای کار انتخاب کرده، حالتی از اندوه و شکوه به آن داده است.
اما بشنویم سخن خالق این اثر- استاد محمد رضا لطفی- را:
«زمانی که جنگ پیش آمد، من هم مثل هر ایرانی که به وطنش ناجوانمردانه حمله کردند وظیفه‌ام بود که کمک کنم و کمک من به عنوان یک موزیسین ساخت قطعاتی در این زمینه بود.» و وقتی مصاحبه‌گر از او می‌پرسد کدام یک از آثارش در این زمینه را بیش‌تر دوست دارد، پاسخ داده: « همه را دوست دارم اما کاروان چیز دیگری بود» و بعد زیرِ لب زمزمه کرده: «می گذرد کاروان/ روی گل ارغوان/ قافله سالار آن/ سرو شهید جوان»
متن کامل شعر:
می گذرد کاروان، روی گل ارغوان
قافله سالار آن، سرو شهید جوان
در غم این آشنا، چشم فلک خون فشان
داغ جدایی به دل، آتش حسرت به جان
خورشیدی تابیدی ای شهید، در دلها جاویدی ای شهید
می گرید در سوگت آسمان، می سوزد از داغت شمع جان
چون روید لاله از خاک تو، یاد آرم از جان پاک تو (2)
مهرت جوشان دلها خون شد زین آتش ها
از موج خون شد لاله گون دشت و صحرا
زین درد و غم گرید عالم ای شهید ما
از این ماتم خون می گرید ای یاران ای یاران سوزم از داغ غمی داغ ظلم و ستمی
خون هر جانباز می دهد آواز
جان فدای وطنم خاک ایران کفنم
ای دریغا لاله ما گشته گلگون خفته در خون
خورشیدی تابیدی ای شهید در دلها جاویدی ای شهید
می گرید در سوگت آسمان می سوزد از داغت شمع جان

مرتبط با این