صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمال الدین منبری خواننده، آهنگساز و نوازنده متولد سال 1339 در تهران است.

جمال الدین منبری خواننده، آهنگساز و نوازنده متولد سال 1339 در تهران است.
جمال الدین منبری در سال 1339 در تهران بدنیا آمده است. او فراگیری موسیقی را از سال 1355 آغاز كرد و در ادامه تحصیلات آكادمیك موسیقی را در رشته آهنگسازی تا مقطع لیسانس ادامه داد. منبری زیر نظر اساتیدی مانند: محمد رضا شجریان، مرحوم فرامرز پایور، رامبد صدیف، حسین دهلوی، علیرضا مشایخی، محمد سریر، حسن ریاحی و محمد اسماعیلی، نوازندگی سنتور و تنبك، آواز و دروس نظری موسیقی را فراگرفت.
منبری موسیقی را در مراكزی همچون: مكتب موسیقی صبا (كه زیر نظر وزارت فرهنگ و هنر سابق فعالیت می كرد)، كانون فرهنگی هنری چاووش، دانشكده هنرهای زیبا، جهاد دانشگاهی تهران و محضر خصوصی و عمومی اساتید مذكور تحصیل كرده است و امروز دارای مدرك درجه دوی هنری (معادل كارشناسی ارشد) است.
فعالیت های موسیقایی جمال الدین منبری گستردگی و تنوع كم نظیری در تاریخ موسیقی ایران دارد كه شامل ضبط، تدریس و كنسرت در شاخه های خوانندگی، آهنگسازی (برای اركستر سازهای ایرانی و غربی)، سنتور نوازی و تنبك نوازی است.
منبری در داخل ایران برنامه های متعددی همچون اجرای كنسرتهای متعدد در شهرهای مختلف ایران، شركت در جشنواره های مختلف موسیقی، همكاری در راه اندازی حركتهای نوپای هنری و فرهنگی در نهادها و سازمانهای مختلف دولتی و غیر دولتی داشته است؛ همچنین در فعالیتهای هنری برون مرزی نیز حضوری مستمر داشته است و سالهای در برنامه های مختلفی چون كنسرت، سخنرانی، شركت در هفته های فرهنگی ایران در خارج از كشور حضور داشته است.
منبری در هنرستان موسیقی دختران تهران، موسسه دانشگاهی رسام هنر (جهاد دانشگاهی)، مركز آموزش فرهنگ و هنر واحد 4 تهران، مركز آموزش حین خدمت فرهنگیان (دارالفنون و شهید رجایی)، كلاسهای عمومی و تخصصی موسیقی برای تهیه كنندگان رادیو، دانشكده هنر و معماری دانشگاه آزاد، دانشگاه صدا و سیما و... سابقه تدریس دارد، همچنین كارگاههای آموزشی مختلفی در بعضی شهرستانها برگزار كرده است.
از منبری آثار گوناگون در زمینه آهنگسازی و خوانندگی رادیو تلویزیون و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت كنسرت و آلبوم موجود است. بعضی از تنظیم‌ها و آهنگسازی‌های منبری با صدای خود او و نیز خوانندگان دیگری مانند، حسام الدین سراج، محمد معتمدی و غلامحسین اشرفی به ضبط رسیده است.
منبری كنسرتهای متعددی در داخل و خارج از كشور داشته كه می‌توان به اجراهای او با اركستر سمفونیك تهران و اركستر سمفونیك صداوسیما با رهبری هنرمندانی همچون: فریدون ناصری، محمد بیگلری پور، نادر مرتضی پور، منوچهر صهبایی و اركستر بزرگ مضرابی به رهبری حسین دهلوی، اركستر ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی و اركسترهای دیگری در قالب موسیقی دستگاهی ایرانی با همكاری هنرمندانی همچون سعید ثابت و مهرداد دلنوازی اشاره داشت.
از سوابق دیگر منبری می‌توان به مدیریت اركسترهای صدا و سیما، مدیریت تولید و مدیریت آموزش و پژوهش در رادیو تلویزیون یاد كرد. همچنین وی یكی از متولیان انجمن آهنگسازان و خوانندگان جوان در صداوسیما از سال 1375 تا 1378 بوده است.

سردبیر: رادیو آوا

 • #آهنگساز #تخصص #تنبك #جمال الدین منبری #خواننده #رادیو آوا #سنتور #مشاهیر موسیقی #نوازنده

مشاهیر

 • محمد ‌نوری

 • عثمان محمدپرست

 • همایون رحیمیان

 • نصیر حیدریان راستی

 • استاد ابراهیم قنبری

 • استاد خدر قادری گرماوی

 • علی‌اصغر بهاری

 • پژمان بختیاری

 • هوشنگ ابتهاج (هـ. ا. سایه)

 • محمد حسن رهی معیری