كیهان كلهر نوازنده كمانچه و ‌آهنگساز در سال 1342 در خانواده‌ای كرمانشاهی و موسیقی دوست در تهران به دنیا آمد

كلهر
كار موسیقی را از پنج سالگی به صورت آزاد شروع كرد. دوازده ساله بود كه به صورت حرفه‌ای به موسیقی پرداخت و در سیزده سالگی با اركستر رادیو تلویزیون كرمانشاه شروع به همكاری كرد.

كلهر مدتی كوتاه با گروه شیدا در مركز هنری «چاووش» همكار بود. در هفده سالگی مقیم ایتالیا شد و سپس به نیت ادامه تحصیل راهی كانادا شد و در رشته آهنگسازی از دانشگاه كارلتن اتاوا فارغ‌التحصیل شد.

كلهر ابتدا با گروه دستان كار جدی خود را آغاز كرد كه حاصل آن اجرای كنسرتی در تالار وحدت در سال‌های اولیه دهه هفتاد بود با آواز ایرج بسطامی كه بعدها آلبوم این كنسرت هم انتشار عمومی یافت. اما كلهر با آلبوم شب، سكوت، كویر، با آواز استاد محمد رضا شجریان به شهرتی خاص دست پیدا كرد. اركستراسیون و سازبندی مناسب و ابتكاراتی كه وی در این كار صرف كرد، آن را به یكی از شاخص ترین و پرفروش‌ترین آلبوم‌های دو دهه اخیر تبدیل كرد.

وی در این كار از هنرمندان موسیقی نواحی ایران همانند زنده‌یادحاج قربان سلیمانی و علی آبچوری و حسین ببی استفاده كرد.

كلهر برای شناساندن موسیقی ایرانی به غیر ایرانی‌ها تلاش بسیاری كرده است، همكاری وی با هنرمندان هندی از جمله «شجاعت حسین خان» در مجموعه غزل 1 و 2 و 3 كوارتت كرونوس (Kronos Quartet) (جاده ابریشم)، یویو ما و اركستر فیلارمونیك نیویورك وی را به هنرمندی جهانی تبدیل كرده است و شنوندگان زیادی در بین غیرایرانی‌ها دارد.

او معتقد است: «موزیسین ، موسیقی‌دان یا موسیقی‌شناس باید به ریاضیات، تاریخ و ادبیات آشنا باشد.»

اجرای كنسرت‌های مستقل به صورت بداهه‌نوازی و همراهی با محمدرضا شجریان، حسین علیزاده و همایون شجریان اغلب فعالیت‌های این هنرمند نامی است . پنج آلبوم زمستان است، بی تو به سر نمی‌شود، فریاد، ساز خاموش و سرود مهر حاصل این همكاری است.

وی همراه با نوازندهٔ باقلامای تركیه اردال ارزنجان كنسرت‌هایی را هم در مناطق مختلف جهان در حال اجرا دارد و آلبومی نیز با این نوازنده ترك به نام The Wind در شركت ECM ارائه كرده است.

از جمله آثار دیگر وی می‌توان به آلبوم نخستین دیدار بامدادی كه كمانچه نوازی و بداهه نوازی كلهر در دستگاه چهارگاه با تمبك پژمان حدادی است اشاره كرد.

در آینه آسمان كه حاصل همنوازی وی با تنبور علی اكبر مرادی، نوازنده نامدار تنبور كرمانشاه است از دیگر كارهای كلهر به شمار می‌رود.

از دیگر آثار وی می‌توان به شب‌های فیروزه‌ای نیشابور به همراه یویوما ،موسیقی برای فیلم جادهٔ ابریشم به همراه یویوما، باد (در ایران با نام: تا بی‌كران دوردست) به همراه اردال ارزنجان موسیقی‌دان ترك كه در خارج از ایران توسط شركت ECM و با نام The Wind انتشار یافته است.

باران به همراه استاد شجاعت حسین خان و ساندیپ داس كه در خارج از ایران با نام The Rain و توسط شركت ECM انتشار یافت و نامزد جایزه گرمی نیز شد.

شهر خاموش به همراه كوارت زهی بروكلین رایدر آخرین اثر كلهر است كه اوایل امسال به بازار موسیقی عرضه شد.

سردبیر: رادیو آوا

 • #اركستر رادیو تلویزیون كرمانشاه #حاج قربان سلیمانی #حسین ببی #رادیو تلویزیون كرمانشاه #سكوت #علی آبچوری #فیلم جادهٔ ابریشم #كویر #كیهان كلهر #مشاهیر موسیقی

مشاهیر

 • شهرداد روحانی

 • كیوان ساكت

 • بیژن كامكار

 • فرامرز پایور

 • لوریس چكناوریان

 • استاد حبیب الله بدیعی

 • فرهنگ شریف

 • علی اكبر شهنازی

 • احمد عاشورپور؛ پدر موسیقی محلی گیلان

 • شهرام ناظری