صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

بهزاد عبدی متولد 1352 در تهران، آهنگساز و رهبر اركستر است


بهزاد عبدی متولد 1352 در تهران، آهنگساز و رهبر اركستر است

بهزاد عبدی بعد از اتمام تحصیل در دبیرستان البرز، مدرك كارشناسی خود را در رشته مهندسی متالورژی از دانشگاه صنعتی شریف اخذ نمود. اما به خاطر علاقه وافرش به موسیقی و استعداد خاصش در این زمینه، در اوكراین به تحصیل در رشته موسیقی پرداخت و مدرك كارشناسی ارشد خود را دریافت كرد از اساتیدی چون وادیم ژوراویتسكی، لودمیلا یورینا، لئو كالادوب نام برد. وی مقدمات اولیه موسیقی را نزد فرهاد فخرالدینی آموخته است. وی همچنین سه تار را تا دهه هفتاد به صورت جدی زیر نظر محسن نفر آموزش می دید.
فعالیت بهزاد عبدی در زمینه آهنگسازی از سال 1377 به طور مستمر آغاز شده است. او كه در سال 1382 برای ادامه تحصیل از ایران به اكراین سفر كرد، آثارش با اركسترهایی همچون اركستر فیلارمونیك كی اف، اركستر رادیو كمپانی اوكراین و اركستر ناسیونال اوكراین ضبط شده‌است.
او در سال 1387 جایزه بهترین موسیقی مسابقه ورزش و آواز را برای قطعه «پهلوان» از آكادمی ملی المپیك، و در سال 1388 سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را برای موسیقی فیلم «آل» و در سال 1393، همین جایزه را برای فیلم «مزار شریف» دریافت كرد و در سال 1390 تندیس سرو طلایی بهترین موسیقی پویانمایی را برای «افسانه ماردوش» در جشنواره تلویزیونی جام جم از آن خود كرد.
بهزاد عبدی را می توان دارای بیشتری تعداد ضبط آثار سمفونیك در میان موسیقیدانان ایران دانست.
بهزاد عبدی سه اپرای مشهور را در كارنامه خود دارد: عاشورا، مولوی و حافظ.
اپرای عاشورا، اولین اپرای ساخته شده توسط بهزاد عبدی و همچنین اولین اپرای با استیل آواز ایرانی است كه در سال 1387 بر روی لیبرتوی بهروز غریب پور ساخته شد. ضبط این اپرا در همان سال با خوانندگی محمد معتمدی، مهدی امامی، علی خدایی، مصطفی محمودی، فرشاد فولادوند، عامر شادمان، مهدی جاور، بهار موحد، كیوان فرزین، حسین مؤمن ثانی در ایران و اكراین انجام شد كه توسط بنیاد رودكی به انتشار رسید ولی به جز در برنامه‌های مربوط به بنیاد رودكی، در هیچ جا این سی دی در دسترس عموم قرار نگرفت! ولی اجرای عروسكی آن بارها توسط بهروز غریب پور در كشورهای مختلف به روی صحنه رفته‌است.
اپرای مولانا دومین همكاری مشترك بهروز غریب پور به عنوان نویسنده لیبرتو و بهزاد عبدی است كه در سال 1388 به رهبری ولادمیر سیرنكو ضبط شد. این اپرا نیز همانند اپرای عاشورا با دو استیل آواز كلاسیك ایرانی و آواز كلاسیك غربی تنظیم شده‌است كه همایون شجریان، محمد معتمدی، حسین علیشاپور، علی خدایی، ملیحه مرادی، مصطفی محمودی، اسحاق انور، مهدی امامی، كیوان فرزین، سارا رضازاده، علی یاری، رضا نجفی مهیاری، علی نجفی ملكی، سولماز بدری در آواز ایرانی و محمد رضا صادقی، عامر شادمان، مهدی جاور، سجاد پورقناد و احسان نصیری خوانندگان كلاسیك آن هستند.
اپرای حافظ سومین همكاری مشترك بهروز غریب پور به عنوان نویسنده لیبرتو و بهزاد عبدی است كه در سال 1391 به رهبری ولادمیر سیرنكو ضبط شد. این اپرا نیز همانند اپرای عاشورا و مولوی با دو استیل آواز كلاسیك ایرانی و آواز كلاسیك غربی تنظیم شده‌است كه محمد معتمدی، حسین علیشاپور، اسحاق انور، مهدی امامی، محمد ذاكر حسین، مژگان چاهیان، سحر محمدی، بابك صبوری، اسحاق انور، مهدی امامی، سجاد پورقناد، علیرضا سعیدی، وزیر: علیرضا سعیدی، علیرضا علویان، علیرضا مهدیزاده، وصال علوی، رسول رهو، طیب فقیه، صادق اسحاقی، كیوان فرزین، علی زند وكیلی، مهدی مهدی قلی، مهدی هدایی، هادی فیض آبادی، سیاوش عظیمی در آن نقش دارند.
عبدی كه سابقه ای نیز در كار بازیگری داشته است، در شهرویور 92 در تئاتر سیندرلا به كارگردانی آقای جلال تهرانی كه در تئاتر شهر اجرا شد، بازی كرد. این كار حدود یك ماه بطول انجامید.
بهزاد عبدی كه در اكراین رهبری اركستر را زیر نظر ولادمیر سیرنكو آموخته است، برای اولین بار در سال 1394، در كنسرتی به نام «شب موسیقی فیلم‌های مسعود كیمیایی»، اركستر سمفونیكی را در تالار وزارت كشور تهران رهبری كرد.
از مهمترین موفقیت های بهزاد عبدی می توان انتشار دو اپرا از او (مولوی و حافظ) با انتشارات معتبر ناكسوس (NAXOS) است.

سردبیر: سحر فخاری

 • #بهزاد عبدی #دانشگاه صنعتی شریف #علی خدایی #محمد معتمدی #مشاهیر موسیقی #مصطفی محمودی #مهدی امامی #مهندسی متالورژی #موسیقی سمفونیك #موسیقی فیلم

مشاهیر

 • كیهان كلهر

 • استاد حبیب الله بدیعی

 • فرهنگ شریف

 • علی اكبر شهنازی

 • احمد عاشورپور؛ پدر موسیقی محلی گیلان

 • شهرام ناظری

 • غلام حسین بنان

 • محمد ‌نوری

 • عثمان محمدپرست

 • همایون رحیمیان