صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

همایون شجریان، در 31 اردیبهشت سال 1354 در تهران در خانواده‌ای هنرمند چشم به جهان گشود.


همایون شجریان
از كودكی علاقه به موسیقی و ریتم در او نمایان بود تا با تشخیص پدر؛ استاد محمد رضا شجریان، نزد استاد تنبك شادروان ناصر فرهنگفر به فراگیری تكنیك و شناخت ریتم كه اساس موسیقی است، پرداخت.

وی چند سالی هم نزد جمشید محبی به فراگیری پرداخت و از 10 سالگی در كنار خواهران خود نزد پدر، آواز را شروع كرد و در دوران بلوغ، روزانه تكنیك آواز و صدا‌سازی را به صورت فشرده فرا گرفت.

همایون در همان زمان به هنرستان موسیقی رفت و كمانچه را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب كرد و در خارج از هنرستان به ادامه فراگیری هنر نزد اردشیر كامكار پرداخت.

از سال 1370 پدر و گروه آوا را در كنسرت‌های آمریكا، اروپا و ایران با تنبك همراهی كرد و از سال 1378 به بعد در صحنه كنسرت‌ها با پدر همخوانی را آغاز كرد.

همایون در چندین دوره كنسرت‌های خارج از كشور با بزرگان موسیقی ایران به صحنه رفته است.

برنامه نسیم وصل به آهنگسازی محمد جواد ضرابیان اولین برنامه‌ای است كه وی به تنهایی خوانندگی آن را بر عهده داشت.

وی در سال 1382 اولین آلبوم مستقل خود را با نام نسیم وصل منتشر كرد و پس از آن در سال 1383 دو آلبوم شوق دوست و ناشكیبا را منتشر كرد.

همایون در سال 1384 نقش خیال را به آهنگسازی علی قمصری به بازار عرضه كرد كه با استقبال فراوانی روبرو شد. در مهر ماه 1385 نیز آلبوم با ستاره‌ها حاصل همكاری او با محمد جواد ضرابیان منتشر شد.

در سال 1387 دو آلبوم قیژك كولی و خورشید آرزو را با همكاری گروه دستان منتشر كرد. او آب، نان، آواز را به آهنگسازی علی قمصری در سال 1388 و آلبوم شب جدایی را در سال 1389 منتشر كرد. در سال 1390 او آلبوم شوق نامه و ای جان جان بی‌من مرو را عرضه كرد. آلبوم شوق نامه به نوعی بازیابی تصانیف منسوب به عبدالقادر مراغه‌ای است كه حاصل 4 سال تلاش گروهی به سرپرستی محمدرضا درویشی است.

البته همایون شجریان تا سال 1388 پدرش را در اجراها همراهی می‌كرد. این دو مدت زمانی عضو گروه آوا بودند و در این دوران دو آلبوم غوغای عشق‌بازان و كنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا اجرا و به بازار عرضه شدند.

ترانه وطن بر اساس شعری با همین نام از سیاوش كسرایی از كارهایی بود كه همایون شجریان چندی قبل از خرداد 1388 منتشر كرد.

خداوندان اسرار كه هجدهمین آلبوم موسیقی همایون شجریان به حساب می‌آید كه به عنوان خواننده اصلی در آن حضور دارد و بعد از تجربه موفق و جهانی «مستور و مست» یك اثر پنج قسمت است كه به صورت صوتی و تصویری و یك مستند به نام «آنسوی آیینه‌ها» به كارگردانی رخشان بنی اعتماد عرضه شد.

خداوندان اسرار شامل دو بخش است. در بخش اول آن ساز و آوازی بداهه در مقام اصفهان با اشعاری از مولوی اجرا شده و بخش دوم شامل روایتی با نام «رهایی» در سه پرده «مهتاب، خداوندان اسرار، جانی و صد آه» روی اشعاری از خیام، مولوی و حافظ است. در این آلبوم موسیقی، آزاد میرزاپور (بربت)، حسین رضایی نیا (دف)، همایون نصیری (سازهای كوبه‌ای)، آیین مشكاتیان (كوزه)، محمت اكاتای (سازهای كوبه‌ای)، آرشاك ساهاكیان (دودوك)، آرین كشیشی (گیتار باس) و سهراب پورناظری (تنبور) آواز همایون شجریان را همراهی كرده‌اند. این اثر كه در ایران، تركیه و آمریكا ضبط شده، در ایران توسط «غلامرضا صادقی» میكس و مسترینگ شده و توسط شركت موسیقی «ایران‌گام» منتشر شده‌است.

سردبیر: سحر فخاری

 • #آیین مشكاتیان #بزرگان موسیقی ایران #سهراب پورناظری #عبدالقادر مراغه‌ای #علی قمصری #محمد جواد ضرابیان #همایون شجریان #هنرستان

مشاهیر

 • محمد ‌نوری

 • عثمان محمدپرست

 • همایون رحیمیان

 • نصیر حیدریان راستی

 • استاد ابراهیم قنبری

 • استاد خدر قادری گرماوی

 • علی‌اصغر بهاری

 • پژمان بختیاری

 • هوشنگ ابتهاج (هـ. ا. سایه)

 • محمد حسن رهی معیری