صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

حسین خواجه امیری 11دی 1311 در خالدآباد نطنز در خانواده‌ای هنرمند به دنیا آمد.ایرج خواجه امیری
پدربزرگش از خوانندگان بنام زمان ناصرالدین شاه بود و پدرش كه از صدایی خوش و رسا برخوردار بود و ردیف می‌دانست، مدت‌ها او را تحت تعلیم خویش قرار می‌دهد. حسین در همان زمان در مراسم تعزیه‌خوانی شركت می‌كرد و نزد تعزیه‌خوانانی كه ردیف و دستگاه می‌دانستند به یادگیری آواز پرداخت.

وی پس از پایان تحصیلات ابتدایی به تهران رفت و در سال 1326 به مكتب ابوالحسن صبا راه یافت و دو سال پیاپی در حضور او دانسته‌های خویش را تكمیل كرد و به وسیله وی به رادیو ایران معرفی شد. در آن جا به اجرای برنامه با اركستر ابراهیم خان منصوری پرداخت. وی پس از مدتی به دانشكده افسری رفته و شب‌های جمعه كه مرخصی داشته از ساعت 7/30 تا 8 در برنامه ارتش شركت و با اركستر محمد بهارلو به اجرای برنامه می‌پرداخت. در همان زمان به خاطر محدودیت‌های ارتش نام مستعار (ایرج) را كه در اصل نام برادرش بود برای خود برگزید.

ایرج در سال 1336 به دعوت داوود پیرنیا به برنامه گل‌ها راه یافت و در اولین همكاری خود با این برنامه برگ سبز 43 را در مایهٔ شور-ابوعطا و با همكاری علی تجویدی و فرهنگ شریف و امیر ناصر افتتاح خواند. از همان زمان همكاریش با برنامه گل‌ها ادامه یافت.

ایرج علاوه بر اجرای برنامه‌های مختلف رادیویی به اجرای ترانه و آواز برای فیلم‌های فارسی همت گماشت و بازیگران زیادی به لب‌خوانی ترانه‌های وی می‌پرداختند. اولین فیلمی كه ایرج در آن ترانه خواند فیلم روزنه امید به كارگردانی سردار ساكر هندی و ترانه‌ها از ساخته‌های جواد لشكری است.

ایرج خواننده پرآوازه موسیقی با هنرمندان زیادی مانند: پرویز یاحقی، اسدالله ملك، جلیل شهناز، فریدون حافظی، فرهنگ شریف، امیر ناصر افتتاح، جهانگیر ملك، حسن كسایی، لطف الله مجد، علی تجویدی، رضا ورزنده، منصور صارمی، محمد موسوی، احمد عبادی، حسن ناهید، انوشیروان روحانی، همایون خرم، حبیب الله بدیعی و بسیاری از نوازندگان و البته خوانندگان دیگر همكاری داشته و مورد تایید و تحسین آن‌ها بوده است.

ایرج در 213 برنامه گل‌ها شامل برگ سبز،گلهای رنگارنگ، شاخه گل، گل‌های تازه، برنامه اجرا كرده است.

او علاوه بر این در برنامه‌های رادیو ارتش، اركستر دانشجویان، اركستر محمد بهارلو، اركستر ابراهیم خان منصوری، اركستر عبدالله جهان پناه، برنامه اجرا كرده است و برای 105 فیلم فارسی خوانده است و در سال‌های بعد از انقلاب ، به خصوص دهه هفتاد و هشتاد، بیش از ده آلبوم به بازار موسیقی عرضه كرده است. آلبوم قصه زندگی از او در بهار سال 91 به بازار موسیقی عرضه شد.

علاوه بر آن فیلم مستندی در قالب لوح فشرده (دی وی دی) از زندگی و كارهای هنری ایرج با عنوان پهلوان آواز اواخر سال 91 به بازار موسیقی عرضه شد.

در اوایل شهریور 1292نیز مراسمی در تجلیل از سال ها زندگی هنری او با حضور بزرگانی چون محمدرضا شجریان و فرهنگ شریف در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

ایرج از خواننده‌های صاحب سبك ایران است و صدایش از معدود صداهای شش دانگ است؛ صدایی كه ارتفاع و حجم آن (طول و عرض) بسیار بالاست و خواننده امكان اجرای محدوده صوتی بالایی را در نت‌های بسیاری دارد كه خوانندگان معمولی از پس آن بر نمی‌آیند.

او پدر احسان خواجه امیری (خواننده) و الیكا خواجه امیری (نوازنده و مدرس پیانو) است.

سردبیر: سحر فخاری

 • #برگ سبز #برنامه برگ سبز 43 #برنامه گل‌ها #حسین خواجه امیری (ایرج) #داوود پیرنیا #شاخه گل #گل‌های تازه #گلهای رنگارنگ

مشاهیر

 • كیهان كلهر

 • استاد حبیب الله بدیعی

 • فرهنگ شریف

 • علی اكبر شهنازی

 • احمد عاشورپور؛ پدر موسیقی محلی گیلان

 • شهرام ناظری

 • غلام حسین بنان

 • محمد ‌نوری

 • عثمان محمدپرست

 • همایون رحیمیان