فرهاد فخرالدینی در سال 1316 در تبریز به دنیا آمد و از پنج سالگی آموختن موسیقی را آغاز كرد.


فرهاد فخرالدینی در سال 1316 در تبریز به دنیا آمد و از پنج سالگی آموختن موسیقی را آغاز كرد.


پدر فرهاد فخرالدینی؛ آهنگساز و رهبر اركستر ملی، از ادیبان صاحب نام بود و همین ویژگی بستری را فراهم آورد تا فرزندانش به امور هنری گرایش پیدا كنند. چنانكه یكی از برادرانش هم بعدها به عنوان چهره‌ای شناخته شده در عكاسی پرتره به جامعه هنری معرفی شد.

فخر الدینی دوره ردیف‌های موسیقی را زیر نظر احمد مهاجر آموخت و بعد از مدتی نزد استاد ابوالحسن صبا رفت و نوازندگی ویولن را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب‌كرد. از دوستان نزدیك او كه در كلاس صبا با هم همكلاس بودند می‌توان به علی تجویدی، همایون خرم و زنده یاد مهدی خالدی اشاره كرد. فخرالدینی مدتی بعد وارد دوره عالی هنرستان موسیقی شد.

تحصیلات فخرالدینی در هنرستان عالی به پایان نرسیده بود كه از سوی ریاست وقت هنرستان، استادحسین دهلوی، به تدریس در همان هنرستان دعوت شد. سال 1344 همكاری با برنامه های مختلف رادیو را آغاز كرد و از سال 1352 تا 1358 رهبر اركستر بزرگ رادیو و تلویزیون شد. فخرالدینی از سال 1347 ساخت موسیقی فیلم را با آهنگسازی برای فیلم سینمایی شوهر آهو خانم به كارگردانی داوود ملاپور آغاز كرد.

وی آلبوم هایی را در سالهای دهه 50 انتشار داد كه از جمله شاخص ترین آنها چهار گاهی است كه وی با آواز محمد رضا شجریان اجرا و به بازار موسیقی عرضه كرد كه یكی از قطعات آن به عنوان تیتراژ برنامه معروف قصه ظهر جمعه رادیو بیش از سه دهه است كه پخش می‌شود. فخرالدینی در این آلبوم برای نخستین بار برای آواز هم قطعه نوشت و از این جهت كاری نو را سامان داد.

از دیگر آثار سینمایی كه وی آهنگسازی آن‌ها را انجام داد می‌توان به این فیلم‌ها اشاره كرد:
كمال ‌الملك (علی حاتمی 1363)، گزارش یك قتل (محمدعلی نجفی 1365)، بوعلی سینا (كیهان رهگذار 1366)، پرستار شب (محمدعلی نجفی1366)، روز باشكوه (كیانوش عیاری 1367)، شاخه‌ های بید (امرالله احمدجو 1367)، جستجوگر (محمد متوسلانی1368)، ساوالان ( یدالله صمدی 1368)، آپارتمان شماره 13 (یدالله صمدی1369)، ملك خاتون (حسن محمدزاده 1369)، قرق (احمد هاشمی1370)، زندان دیو (حسن محمدزاده1371)، آدم برفی (داود میرباقری 1373)، مسافر ری (داود میرباقری1379)، وعده دیدار (جمال شورجه 1383) و....

در آثار فرهاد فخرالدینی طعم و رنگ ایرانی به خوبی حس می‌شود و برخی از آثار وی همانند موسیقی سریال سربداران در كشورهای دیگر هم اجرا شد.

فخر الدینی خواستار انتشارآثار مشترك اركستر ملی با شجریان شد

آهنگ‌هایی كه فخر الدینی برای موسیقی سریال‌ها ساخت وجه دیگری از كار وی رانشان می‌دهد. وی برای موسیقی سریال امام علی نتیجه 30 سال پژوهش خود درباره عبدالقادر مراغی را در تیتراژ ابتدایی این سریال به كار برد كه در نوعی خود كاری كم نظیر بوده است. فخر الدینی در دومین پیش همایش عبدالقادر مراغی درباره كار خود توضیحات مبسوطی داد

فرهاد فخرالدینی از سال 1377 با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اركستر موسیقی ملی ایران را راه اندازی كرد و در نخستین اجرای این اركستر از آواز محمد رضا شجریان و ساخته‌های زنده یاد علی تجویدی بهره برد. در این اركستر از سازهای غرب و ایرانی استفاده می‌شود و آثار هنرمندان و آهنگسازان ایرانی به اجرا در می‌آید.

این اركستر تاكنون اجراهای موفقی را انجام داده و استعدادهای فراوانی را به موسیقی ایرانی شناسانده است. فرهاد فخر الدینی، در طول زندگی هنری خویش به جز آهنگسازی، به امور پژوهشی نیز پرداخته است و در این زمینه به بررسی ریتم در موسیقی قدیم ایران علاقه‌مندی بیشتری نشان داده است.

آخرین كار فخرالدینی ساخت موسیقی سریال تلویزیونی زندگی زنده یاد شهریار است كه به كارگردانی كمال تبریزی از صداو سیما پخش شد.

سردبیر: سحر فخاری

 • #رهبر اركستر ملی، #علی تجویدی #فرهاد فخرالدینی #مشاهیر موسیقی #نوازندگی ویولن #همایون خرم

مشاهیر

 • شهرداد روحانی

 • كیوان ساكت

 • بیژن كامكار

 • فرامرز پایور

 • لوریس چكناوریان

 • كیهان كلهر

 • استاد حبیب الله بدیعی

 • فرهنگ شریف

 • علی اكبر شهنازی

 • احمد عاشورپور؛ پدر موسیقی محلی گیلان