پخش زنده رادیو آوا رادیو پیام ﺁﺮﺷیﻭ ﺏﺮﻧﺎﻤﻫ ﻫﺍ
آلبومهای موسیقی
آوای آریایی آوای آریایی
احمد رضا نوری
همچون گذشته ها همچون گذشته ها
مسیح مریمی
امیر کبیر امیر کبیر
شهرام ناظری
اوقات شرعی
نظرسنجی

آیا با ساختار جدید رادیو آوا موافقید ؟
آمار مخاطبین
کاربران آنلاین: 20
تعداد بازدیدکنندگان امروز: 1158
تعداد بازدیدکنندگان دیروز: 1312
تعداد کل بازدیدکنندگان: 13975323
سایت مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی دولت سایت روابط عمومی کل سازمان
منظومه سمفونیک «گفت و شنید» منتشر شد

منظومه سمفونیک «گفت و شنید» منتشر شد

تاریخ خبر1395/06/28 ساعت خبر12:31

در این آلبوم که نوازندگان ارکستر فیلارمونیک ارمنستان اجرایش کرده اند، غلامرضا رضایی و سعید ادیب آواز خوانده اند و یارتا یاران هم خوانش شعرها را به عهده داشته است. قطعات این آلبوم عبارتند از آفرینش، نجوا، ستایش، سرود عشق، صبر، شکوه، امید، شهسوار،حسرت، هم نفس، گمشده و فریاد.

استاد بهمن رجبی(تنبک)، علیرضا دریانی(کمانچه، قیچک آلتو)، حسین مرشد پور( سازهای کوبه ای)، مانی مرادریان(ضرب زورخانه)، محبوبه یاسینی، آتیه سعادتمند بحری، مقتدا افشار، مهدی تبریزی و حامی حقیقی( هم آوایان) در این آلبوم حضور داشته اند. رضا همتی راد هم نقاشی پرتره نظامی در جلد آلبوم را به عهده داشته و طراحی گرافیک را هم پیمان سلطانی انجام داده است. ضبط اثر در سال 1393 در استودیو A.P.Records انجام گرفته است.

پیمان سلطانی آهنگساز سوئیت سمفونی گفت و شنید در باره انتشار این آلبوم گفت: در آثار ارکسترالی که می نویسم تمام تلاشم بر این است که یک هویت ایرانی به اثر ببخشم و از تصنیف موسیقی با لحن و ویژگی موسیقی ترکی، عربی، هندی و ... پرهیز کنم. در بسیاری مواقع موسیقی ام را از تفکر "گام" دور می کنم و مبنا را بر یک تتراکورد و پنتاکورد می گذارم  و واریاسیون را در اثر قوت می بخشم. فرم های موسیقی ایرانی را با قالب های موسیقی کلاسیک اروپایی از طریق دولپمان می آمیزم و بنا را بر رنگ آمیزی و ارکستراسیون گذاشته و از این طریق در یک فرم ثابت به دنبال توسعه ی فرم های موسیقی ایرانی هستم. در نتیجه، این روند، توسعه یافتن موسیقی ملی به سوی موسیقی بین المللی خواهد بود و تلاش برای ایجاد یک مکتب موسیقی کلاسیک ایرانی است. در عین اینکه حفظ اصالت موسیقی دستگاهی مد نظر است، نوگرایی هایی نیز اتفاق می افتد که با ذات موسیقی دستگاهی مغایرت ندارد. گرچه در آثارم از امکانات موسیقی غربی(کلاسیک) بهره می جویم اما درگیر آن نظام تفکر موسیقایی نخواهم شد. در این شکل موسیقایی مساله تکنیک مطرح می شود و من تکنیک را در اختیار خود می گیرم اما خود را به آن نمی سپارم. به همین دلیل این نوع از موسیقی می تواند هویت فرهنگ زیستی خود را حفظ کند و در وسعت جهانی حرف های بسیار برای گفتن داشته باشد.

این آلبوم در واقع گفت و شنودی عاشقانه است که بر اساس خمسه نظامی گنجوی روایت شده؛ «گفت و شنید» توسط انتشارات جامه دران و با حمایت معنوی «شورای بین المللی موزه‌ها» منتشر شده است.

 Powered by: SRA Co.