صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

اردشیر كامكار، آهنگ‌ساز و نوازنده كمانچه و دف، متولد سال 1341 در سنندج است.

اردشیر كامكار، آهنگ‌ساز و نوازنده كمانچه و دف، متولد سال 1341 در سنندج است.
اردشیر كامكار، آهنگ‌ساز و نوازنده كمانچه و دف متولد سال 1341 در سنندج است. او از دوران خردسالی نزد پدرش «حسن كامكار»، تئوری موسیقی و نوازندگی ساز ویولون را فراگرفت و در همان اوان كودكی به عنوان نوازنده ویولون و كمانچه، به عضویت اركستر فرهنگ و هنر سنندج درآمد.
وی در سال 1359 در تهران همكاری‌اش را با گروه‌های شیدا و عارف آغاز كرد و هم‌زمان نكته‌ها و ظرایف ردیف‌های سازی و آوازی موسیقی كلاسیك ایرانی را نزد استادانی چون: محمدرضا لطفی، پشنگ كامكار، داوود گنجه‌ای، محمدرضا شجریان و علی اصغر بهاری آموخت.
اردشیر كامكار همواره بر این اعتقاد بوده است كه ساز كمانچه قابلیت‌های بسیاری در اجرای قطعات تكنیكی و پیچیده دارد و از این‌رو آثاری برای كمانچه تصنیف كرده است كه اجرای چنین قطعاتی در موسیقی ایرانی بی‌سابقه بوده است.
كامكار در سال 1365، برای اولین بار با ساز كمانچه آثاری از ابوالحسن صبا را در آلبومی به نام «به یاد صبا» به همراه برادرانش پشنگ و ارژنگ كامكار منتشر كرد.
«بر تارك سپیده» نیز با آهنگ‌سازی و نوازندگی او و تنظیم برای اركستر توسط ارسلان كامكار كه یك كنسرتو برای كمانچه و اركستر سمفونیك است، یكی از مهم‌ترین آثار او محسوب می شود.
اردشیر كامكار نوازنده بسیاری از گروه‌های موسیقی بوده است و در آلبوم‌های بی‌شماری به عنوان نوازنده كمانچه، قیچك و دف حضور داشته است.
از اردشیر كامكار آثاری برای تك‌نوازی و دونوازی كمانچه به صورت نت و لوح فشرده منتشر شده است كه از جمله آنها می توان به «بی غبار عادت» و «بر تارك سپیده» اشاره كرد.
وی در زمینه تدریس كمانچه نیز فعالیت‌های گسترده ای داشته است و سعی كرده تا تكنیك‌های كمانچه‌نوازان كشورهای همجوار مانند ارمنستان و آذربایجان را بررسی كرده و از آنها بهره بگیرد.
امروزه گروه بزرگی از نوازندگان حرفه‌ای كمانچه از شاگردان اردشیر كامكار محسوب می شوند. اردشیر كامكار گروهی با نام خود دارد و با این گروه آثاری را اجرا و ضبط كرده است كه از مشهورترین آلبوم‌های این گروه می‌توان به «ناشكیبا» با صدای همایون شجریان و آهنگ‌سازی خود او اشاره كرد.

مرتبط با این خبر

  • شهادت امام حسن عسكری(ع) تسلیت باد

  • آلبوم «موسیقی كودك» منتشر شد/ همكاری با شاعران مطرح

  • تك آهنگ‌هایی كه به استقبال پاییز رفتند/شنیدن چند عاشقانه موسیقایی

  • جنوب تهران میزبان یك كنسرت متفاوت می‌شود/ سه اجرا با یك بلیت!

  • فرارسیدن ماه ربیع مبارك

  • مجتبی عسگری: از كودكی در تكایا اذان می‌گفتم

  • ورود تار ایرانی در فصل هنری موسیقی كلاسیك تركیه

  • شنیدن «احساس رهایی» در یك آلبوم/ «همنشین خیال» متولد شد

  • خواندن ناخوانده‌های استاد فقید موسیقی در یك كتاب پژوهشی

  • سازهایی كه به احترام محرم كوك شد